Yamaha CP73

Odešleme pravděpodobně do Čtvrtek, 2.05.
S
SlicedTom 04.01.2021
V první řadě chci podotknout, že jsem celkem náročný spotřebitel, který je silně ovlivněn analogovou hudbou a obecně se mi těžko zvyká na digitální zvuky a simulace současnosti.

Plus:

1) Nízká hmotnost a kompaktní balení! Na koncerty/do zkušebny ideální parťák.

2) Relativně vkusný vzhled a design. Přehledné ovládání.

3) Možnost zapojit vícero modulů (akust piano, el. piano, pad) najednou a různě je míchat.

4) Některé zvuky jsou povedené, ocenil jsem elektrická piana, některé pady a velice příjemně mě překvapil zvuk (02) clavinetu. Ten je překvapivě možná nejlepší co tu lze najít, pěkně tučný a zároveň průrazný.

5) Kompatibilita zapojení.

Mínus:

1) Pro cvičení bych ocenil alespoň základní metronom.

2) Zvuk, zvuk, zvuk. Akustická piana jsou kvalitativně pořád světelné roky za originálem. Ta chemie je z toho prostě pořád cítit. Elektrická piana jsou na tom z podstaty věci lépe, ale také to není úplně ono. Orgány a ostatní nástroje (s výjimkou několika padů) skoro nestojí za řeč.

3) Je to detail, ale vadí mi, že u nástroje této kategorie se výstup (hlasitost) jednotlivých presetů (zejména u orgánů) značně liší. Je to nepříjemné a občas o sluch.

Neutral:

1) Mechanika je fajn, ideální střed mezi klavírem a synthem. Ocenil bych ale dřevěné klávesy jako u modelu 88 a matný povrch alespoň černých kláves (mám yamahu p 515 a "feel" je u 515 mnohem autentičtější, bohužel i zvuk hlavního klavíru (CFX) se mi zdá na 515 plnější, přirozenější.

Nástroj jsem měl možnost srovnat s Korg Grandstage a Yamaha vyhrála ve všech kategoriích. S Nordem zkušenosti nemám.

Závěrem, jde o velmi slušný nástroj, který v dané kategorii (parametry, cena) nejspíš nemá konkurenci, ale náročného uživatele, který jde po kvalitním zvuku stejně bohužel nejspíš zcela neuspokojí.

Nástroj nejspíš vrátím, protože mi za dané peníze poskytuje tolik benefitů a radosti, jako bych si přál, ale věřím, že většině muzikantů, kteří potřebují kompaktní a univerzální nástroj s dobrým feelem (a nemají tak vyhranění názor na zvuk) bude bohatě stačit.

Btw, Thomannu jako vždy, díky za servis!