Dostępny za 7-9 tygodnie
Dostępny za 7-9 tygodnie

Produkt będzie za niedługo dostępny i natychmiastowo gotowy do wysyłk.

T
Great guitar for this price
TomaszT 28.11.2022
I expected this guitar to be mostly nice decoration on the wall, but what I did not expect is that it sounds really good, and playability is excellent. Of course there are flaws. When you look closely finish is not perfect, but well, it's not perfect on my other, much more expensive instruments either. Still looks great. Tuners could also be a bit better. Still 5/5 stars, as this is way, way better guitar than I expected considering price tag. I am definitely going to buy more harley benton guitars.

Update after few more days with guitar:
This is a great piece of gear. Tuners are fine, guitar just needed some time to stabilize in room temperature. After minor adjustment string action is lower than in my superstrats, without any buzz, on LP type guitar! This something i did not expect. Played few LP guitars, but none was close to that. Ergonomic neck-body joint does make a big difference with access to higher frets, and you won't see it on real LP ;) Pickups do not stand out of the body work, and provide enough output to play anything you want, with reasonable dynamics (expected I'm going to change them for something heavier, but looks like there's no need). This guitar easily feels and plays as good as instrument 3 times this price.

W
Wombek 04.02.2024
Zakupiona w prezencie okazała się strzałem w dziesiątkę. Wygląda ślicznie i między siedmioma innymi gitarami na stojaku, naprawdę przyciąga spojrzenie. Co więcej brzmi naprawdę dobrze. Jest to instrument godny polecenia. Ja czekałam na jej dostępność bardzo długo i nie zawiodłam się. To był doskonały wybór, który sprawił wiele radości.