The Electro-Voice ELX200-10-W – the W refers to its white colourway – is a versatile passive loudspeaker with a 10" woofer and a 1" tweeter. With a continuous power rating of 300W and a peak of 1200W, a single speaker of this type can provide sound for indoor audiences of up to 60 people. Thanks to its bevelled design, it's suitable not only for front-of-house sound but also as a stage monitor – simply placed on its side. This popular model covers a very wide frequency range from 49Hz to 22kHz, so that users will only need to add a subwoofer for the very lowest tones.
EV ELX200-10-W, white 2-Way 10" Passive Speaker
Loud, wide, and very secure
When powered by an amp, the EV ELX200-10 can deliver a continuous peak sound level of 127dB SPL, making it the equal of much more expensive speakers. Its horizontal dispersion angle of 90° means it'll provide coverage even in wider, more open venues. When placed on its side, its monitor sound projects well upwards towards the intended position on stage: Here, the vertical dispersion angle of 60° ensures that its sound doesn't blend with other monitor wedges too much. To get the most out of an ELX200-10, it's best used with a power amp or powered mixer operating at 8 ohms. For complete security and added flexibility on stage, speaker cables are securely connected via a Speaker Twist input on the rear, and the audio signal can also be passed on through an additional Speaker Twist output.
Controls on the rear of the EV ELX200-10-W, white 2-Way 10" Passive Speaker
For bands, soloists, and very many venues
Manufacturer's logo on the EV ELX200-10-W, white 2-Way 10" Passive Speaker
About Electro-Voice
Portable, affordable, and very versatile
With its 36mm pole mount, the EV ELX200-10 can be fitted to standard speaker stands, allowing it to project sound over the moshpit even if the stage itself isn't high enough. For permanent installations, it's also equipped with M10 three suspension points. Standing just over 50cm tall, the speaker is well suited to everyday transport, as its polypropylene enclosure keeps the weight under 14kg and its two carrying handles make it easy to lift and move. For protection against dust and moisture, there's a custom-fit cover (Art. No. 427328): An optional wall mount is also available for easier installation (Art. No. 427334).
5 Customer ratings
5 / 5
features
sound
quality
3 Reviews
T
Great Speakers
TwoBurgers 02.03.2024
features
sound
quality
0
Report
Report
google translate it
Unfortunately there was an error. Please try again later.
P
Prima recensione.
Pascal% 25.08.2022
Dò un parere di primo impatto e mi riservo di rivedere dopo avere ascoltato meglio in varie situazioni con diversi generi e attrezzatura a monte. Attualmente in biamplificazione con Limit 2/2, xover dbx e due ampli Track E800 di cui uno pilota il sub. Mixer con interfaccia audio 16bit 48kHz sorgente: MacBook retina 13". Brani MP3 192 e 320kbps.